seja

Novi koraki za upravljanje mestnega jedra, podpora tudi stanovanjski gradnji v Bučni vasi

datum: 03. 10. 2025

Na 24. redni seji so novomeški občinski svetniki sprejeli odlok o podrobnem prostorskem načrtu za načrtovano širitev stanovanjske soseske v Bučni vasi, seznanili so se še z novimi smernicami upravljanja mestnega jedra. Na novomeški občini smo izvedli široko zastavljeno analizo dosedanjih ukrepov in primerljivih okolij ter z zastavljenimi cilji načrtujemo nadaljnje izvajanje številnih ukrepov na območju mestnega jedra, s katerimi želimo doseči povečan obisk Glavnega trga ter zalednih ulic.

Smernice upravljanja mestnega jedra izpostavljajo že obstoječe ukrepe novomeške občine v mestnem jedru – na občini med drugim v centru mesta zagotavljamo brezplačno prvo uro parkiranja (letno je koriščenih 100.000 ur brezplačnega parkiranja) in prevoze z mini busom Leon (preko 10.000 uporabnikov letno), dostopnost je omogočena tudi gibalno oviranim, sofinanciramo prenove pročelij in najemnine poslovnih uporabnikov, hkrati pa finančno podpiramo številne prireditve. Z novimi premišljenimi cilji nameravamo v prihodnje dodatno usklajevati dogodke v centru, le letos se je namreč na Glavnem trgu zvrstilo že več kot 120 prireditev, nameravamo tudi povečati njihovo raznovrstnost. Prostor želimo dopolniti z ambientalnimi elementi in vzpostaviti program, ki bo pritegnil vsakogar – od sezonskih tematskih dogodkov do medgeneracijskih aktivnosti in pop-up lokalov. V mestno jedro ciljamo privabiti nove prebivalce, hkrati ga z novimi turističnimi produkti narediti še bolj privlačnega za obiskovalce, načrtujemo še dodatne aktivnosti na področju marketinga. Na občini bomo povečan obisk centra dolgoročno dosegli tudi z zagotavljanjem dodatnih parkirnih mest – v prihodnjih tednih bomo zato pristopili k izdelavi projektne dokumentacije za garažno hišo pod Kapitljem, v načrtu pa je tudi parkirna hiša na pobočju pod stavbo upravne enote. Na seji so napovedali še javno predstavitev pripravljenih smernic, s čimer bodo občanom in občankam dali priložnost za podajanje konkretnih predlogov in ukrepov glede živahnosti mestnega jedra.

Svetniki so v drugi obravnavi potrdili dopolnitve Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Bučna vas – vzhod/1. Na tem območju je že zgrajeno naselje enostanovanjskih stavb, z dopolnjenim OPPN oziroma določitvijo podrobnejših prostorsko izvedbenih pogojev pa bo severno in zahodno od novega naselja v Bučni vasi zasebnim investitorjem omogočena večstanovanjska pozidava, vključno z oskrbovanimi stanovanji in dvostanovanjskimi dvojčki. Na občini bomo tako zagotovili možnost gradnje domov za več kot 400 občank in občanov, z amandmajem župana pa na območju tudi povečali normativ parkirišč za garsonjere in enosobna stanovanja na 1,1 parkirno mesto na enoto. Sprejet je bil še dopolnjen odlok o naseljih v naši občini, s čimer se glede na prvine prostora primerno razširi naselje Otočec, zmanjšata pa se območji naselij Zagrad pri Otočcu in Herinja vas. 

V sklopu premoženjsko-pravnih zadev je občinski svet ugotovil javno korist oziroma pritrdil razlastitvi dela nepremičnin ob cesti od Rateža do Gumberka za namen gradnje površin za pešce in kolesarje. Svetniki so potrdili tudi poročila nadzornega odbora glede poslovanja Krajevne skupnosti Uršna sela v letu 2024, poslovanja Osnovne šole Drska v letu 2024 in porabe proračunskih sredstev na področju delovanja svetniških skupin.

 

 

nazaj