Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
901-0010/2025-435 Nadzorovanje nad ločenim zbiranjem odpadkom
Datum: 05. 06. 2025
Urad: Urad za infrastrukturo
Svetniška skupina: Samostojni svetniki
Svetnik: Silvo Mesojedec
Vprašanja, pobude in pohvale
Na podlagi lastne izkušnje pri odlaganju odpadkov sem dobil resen pomislek glede učinkovitosti sistema ločenega zbiranja v naši občini. Ob obisku zbirnega centra na Cikavi sem pravilno ločeno odložil kameno volno v zanjo namenjen kontejner, medtem ko sem moral ob naslednjem obisku zaradi večje količine steklene volne to odpeljati na Cerod v Leskovcu. Tam sem odpadke odvrgel po navodilu delavca Ceroda, sem pa opazil, da je poleg mene nekdo odložil raznovrstne gradbene odpadke na isto mesto kot jaz, po čemer je delavec Ceroda vse odmikal in izravnal z delovnim strojem. Zato se mi postavlja vprašanje o smiselnosti ločenega zbiranja, če se ločene frakcije na koncu vseeno mešajo oziroma obravnavajo skupaj. Zato prosim za sledeča pojasnila občinske uprave in pristojne komunalne službe: 1. Kako se v Regijskem centru za ravnanje z odpadki (CEROD) dejansko zagotavlja ločenost posameznih vrst odpadkov (npr. steklena volna, kamena volna, gradbeni odpadki) po njihovem prevzemu od uporabnikov? • Kakšne so nadaljnje faze transporta, skladiščenja, predelave ali odvoza posameznih frakcij in ali prihaja do njihovega fizičnega mešanja?
2. Kdo vodi in izvaja nadzor nad dejanskim ločevanjem in predelavo posameznih odpadnih frakcij, ter kako pogosto se izvajajo pregledi ali kontrole, tudi s strani neodvisnih organov ali inšpekcij?
3. Kako je omogočen javni dostop do podatkov oziroma transparentna sledljivost o resnični nadaljnji obdelavi ločeno oddanih frakcij in doseganju ciljev ločenega zbiranja v naši občini?
4. Katere ukrepe načrtuje občina (v sodelovanju s komunalnim podjetjem) za izboljšanje sistema ločenega zbiranja, večjo sledljivost, nadzor ter povečanje zaupanja javnosti v učinkovitost in namensko uporabo sredstev, zlasti v luči napovedanega povišanja stroškov komunalnih storitev? Obrazložitev: sistemi ločenega zbiranja odpadkov imajo smisel in javnost jih podpira le, če je zagotovljeno, da se tudi v nadaljevanju z odpadnimi frakcijami strokovno in dosledno ravna skladno s predpisi in okoljsko politiko. Izkušnje občanov, ki ob ločenem odlaganju opazijo naknadno mešanje različnih vrst odpadkov v nadaljnjem postopku, spodkopavajo zaupanje v celoten sistem in dvigujejo vprašanja o upravičenosti višjih stroškov komunalnih storitev. Jasna komunikacija, transparentnost ter dosleden nadzor so ključni za učinkovito in odgovorno ravnanje z odpadki v javnem interesu.
Odgovor
V nadaljevanju podajamo odgovore na vaša vprašanja, ki so bila pripravljeni na podlagi posredovanih odgovorov Komunale Novo mesto ter CEROD:
1. Kako se v Regijskem centru CEROD zagotavlja ločenost posameznih vrst odpadkov (npr. steklena volna, kamena volna, gradbeni odpadki)?
Ločeno zbiranje odpadkov se zagotavlja že v zbirnem centru, kjer so posamezne frakcije razvrščene v posebej označene kontejnerje. Uporabnikom so na voljo jasne oznake ter pomoč strokovno usposobljenega osebja, ki svetuje glede pravilnega razvrščanja odpadkov.
Odpadke, za katere ima Regijski center za ravnanje z odpadki (CEROD) ustrezna okoljevarstvena dovoljenja (npr. izolacijski materiali iz steklene in kamene volne ter mešani gradbeni odpadki), se prevzame in deponira na regijskem odlagališču v Leskovcu.
Ostale vrste odpadkov (npr. pnevmatike, trda plastika, kovine, električna in elektronska oprema, steklo ipd.) Komunala Novo mesto prevzame in preda naprej pooblaščenim predelovalcem ali pogodbenim prevzemnikom, skladno z zakonodajo in sklenjenimi pogodbami.
2. Kdo vodi in izvaja nadzor nad ločevanjem in predelavo odpadkov ter kako pogosto se izvajajo pregledi?
Nadzor nad ločevanjem komunalnih odpadkov izvaja Medobčinski inšpektorat SOU ODBK.
Nadzor nad izvajanjem predpisov s področja ravnanja z odpadki izvaja Inšpektorat za okolje in energijo, ki je organ v sestavi Ministrstva za okolje, podnebje in energijo in opravlja nadzorstvene naloge v skladu z nacionalno okoljsko zakonodajo.
Inšpektorati izvajajo redne, izredne, kontrolne nadzore, prekrškovne postopke in izvršbe.
3. Kako je omogočen javni dostop do podatkov oziroma sledljivost o nadaljnji obdelavi ločeno oddanih frakcij?
Podatke o nadaljnji obdelavi odpadkov vodijo posamezni pooblaščeni obdelovalci in predelovalci odpadkov, ki so dolžni voditi lastne evidence v skladu z Uredbo o odpadkih. Ti podatki se redno poročajo na Agencijo Republike Slovenije za okolje (ARSO), kjer se zbirajo v nacionalni evidenčni sistem.
Splošni podatki o količinah in vrstah ločeno zbranih odpadkov ter doseženih okoljskih ciljih so javno dostopni preko spletnih strani ARSO. Občani imajo tudi pravico dostopa do dodatnih informacij v skladu z Zakonom o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ).
4. Katere ukrepe načrtuje občina za izboljšanje sistema ločenega zbiranja, večjo sledljivost in zaupanje javnosti?
Mestna občina Novo mesto si v sodelovanju s Komunalo Novo mesto aktivno prizadeva za izboljšanje sistema ločenega zbiranja. Ključni ukrep v tej smeri je uvedba individualnega zbiranja odpadkov, ki omogoča večjo sledljivost nastajanja odpadkov na ravni posameznega uporabnika ter hkrati spodbuja k boljši ločenosti že na izvoru.
Zagotavljanje pravilnega ravnanja z odpadki po njihovem prevzemu in oddaji v nadaljnjo obdelavo je v pristojnosti pooblaščenih predelovalcev in nadzornih organov Republike Slovenije.
Občina si tudi prizadeva za dodatno osveščanje občanov, boljšo komunikacijo in preglednost podatkov, saj se zavedamo, da so zaupanje javnosti, učinkovit nadzor in namensko upravljanje sredstev ključni elementi za dolgoročno uspešno izvajanje okoljskih politik.
Pripravila:
Urška Ožbolt
vodja Oddelka za komunalne dejavnosti
Franci Starbek dr. Jana Bolta Saje
vodja Urada za infrastrukturo direktorica občinske uprave
Nazaj na seznam